BİZE SORUN
  • +90 532 430 75 32
  • +90 532 430 75 32

Yara İzi (Skar) Bakımı

Yara İzi (Skar) Bakımı

 Yara İzi (Skar) Bakımı

Yara İzinin (Skar) bakımı, izin oluşşekli, oluş zamanı, yaralayıcı alettin türü, yaralanma sonrası uygulanan bakım, kişinin vücudunun yaraya verdiği reaksiyon gibi bir çok etkene bağlıdır. İz bakımındaki protokollerde bu etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Plastik cerrahi sanatının hedefi, izi en az belirsiz hale getirmektir. Bu konuda çeşitli araştırmalar devam ederken, operasyonlarda izleri saklamayı ve olabilecek en estetik sonucu yakalamayı hedefleriz. Ancak, acil cerrahi olaylardan, kazalardan, bıçak, cam, falçata, jilet gibi bakımı yapılmamış kesici alet yaralanmaları sonrasındaki bazı yaraların iyileşme izleri gerçekten kabul edilebilir gibi değildir. Bakımda bu izleri daha belirsiz hale getirmeye çalışırız.

 Yara izi (skar) nasıl bakımı edilir?
Öncelikle yaranın ilk müdahalesi doğru olarak yapılmalıdır. Kesi alanı cerrahi kesilerdeki gibi temizlenmeli, yara kenarları düz hale getirilmeli ve yara katlarına uygun olarak en uygun sütür materyali ile kapatılmalıdır.

Bakımının zamanlaması da yaranın durumuna ve hastaya göre planlanmaktadır. Bazı yaralarda bakımına hemen başlanabilirken, bazılarında yara olgunlaşması olan ortalama 6 ay beklenebilir. Bunun kararını sizi muayene eden hekim vermelidir.

Bakım sonrası uygun bakım ve kontrollerin doktorunuzun belirttiği programla yapılması ikinci esastır.Özellikle kol, bacak gibi yarada gerginlik oluşabilecek bölgelerde iz oluşumu daha fazladır. Bu bölgelerde bakımından sonra gerginlik azaltıcı pozisyonlar yaranın daha az izle sonuçlanmasını sağlar. Yara izini önlemede önemli diğer bir faktörde, güneşten korunmaktır. Ortalama 18 ay yara yeri güneşten korunmalıdır. Uygun güneş koruma faktörlerinin doğru olarak kullanılması iz bakımında olumlu sonuca ulaşmamızı sağlayacaktır.


Tüm hizmetlerin ön koşulu olan hijyen standartlarının korunduğu rahatlatıcı atmosferi, profesyonel uygulayıcıları, kullanılan ürün ve ekipmanlardaki yüksek kalite ve özgün hizmet anlayışı ile Medlay Güzellik Salonu Diyarbakır'a yepyeni bir güzellik anlayışı getirdi. "Kadın bakımla güzeldir, güzelliğe giden yol Medlay Güzellik Salonlarından geçer" sloganıyla yoluna devam eden Medlay Güzellik Salonu; bünyesindeki en son teknoloji Cihazlar ile Diyarbakır'da faaliyet gösteren diğer güzellik salonlarını hem müşteri memnuniyeti açısından geride bırakmakta hemde uygulamış olduğu fiyat politikasıyla müşterilerine dostane hizmet vermektedir.

> > > >
Bizi Arayın