BİZE SORUN
  • +90 532 430 75 32
  • +90 532 430 75 32

Saç Dökülmesinin Önlenmesi

Saç Dökülmesinin Önlenmesi

 Saç Dökülmesi Tedavisi

Saçlarımız birçok nedene bağlı olarak dökülürler. Önemli olan dökülen saçlarımızın hangi nedenden dolayı döküldüklerini bulabilmektir.

Normal bir insanda günlük 200 tele kadar dökülen saçlar normal olarak kabul edilir ve endişelenmeniz gereken bir durum olmadığını gösterir. Öncelikle saçın yapısını nasıl oluştuğunu, nasıl büyüdüğünü ve neden döküldüğünü açıklayalım.

Saç Dökülmesi Önlenmesi İnsan saçı, 3 fazda döngüsünü tamamlar ve dökülür. Bu fazlardan ilki, Büyüme Fazı (Anagen), bu aşamada saç ayda yaklaşık olarak 1 cm uzar ve fazın büyük bir bölümünü oluşturan bölümdür. Genel olarak 2-8 yıl arası sürer.Bu fazdan sonra saç Degredasyon Fazı (Katagen) dediğimiz faza geçer.Bu evrede saç kökleri kendini dinlenme evresine hazırlar ve yaklaşık olarak 20 gün sürer.Ve saç, döngüsünü Dinlenme Fazı (Telogen) ile bitirir.Bu dönemde saç kökü 3-4 ay boyunca dinlenir ve kökünden ayrılarak dökülür.Yerine ise yeni bir saç gelerek saç döngüsü başa döner. Kısaca saçlarımızın işleyiş tarzı budur. Her şeyin bir ömrü olduğu gibi saçlarımızında bir ömrü vardır ve ömrünü tamamlayan saçlar dökülerek yerine yeni saçlar gelir.

Ancak; herhangi bir nedenden ötürü saçlarımız aşırı bir şekilde dökülür ve kellik dediğimiz problem ortaya çıkar. Hangi nedenden dolayı aşırı dökülmenin olduğunu bulup, önleme işlemini ona göre yapmalıyız.

Gelelim  saç dökülmesinin nedenlerine;

1-Stres Nedenli Saç Dökümesi
Stres nedenli dökülmede saçın büyüme evresinde ki kalış süresi düşerken, dinlenme evresinde ki süresi artar bu da saçlarımızın dökülmesine neden olur.Bunun yanında bir de saç dökülmesi olan bir insanın bunu bir sorun haline getirip dökülmeyi arttırması da mümkündür.Stres bütün hastalıklarda olduğu gibi saçta da önemli bir rol oynuyor.

2-Kullanılan İlaçlar Yüzünden Dökülen Saçlar
Bunların başında tabi ki de kemoterapi geliyor.Bunun yanı sıra doğum kontrol hapları,akne ilaçları, anabolik steroidlerde saç dökülmesine neden olabilmekteler.Uyuşturuculardan bahsetmeye gerek yok sanırım.

3-Beslenme
A vitamini ve demir eksikliği en büyük dökülme nedenleridir.Onun dışında yeterli ve dengeli beslenmekte saç için öenmlidir.

4-Travma
Ağır travmaların saçı ani bir şekilde dökebildiği tespit edilmiştir.

5-Gebelik
Bazı gebe olan hastaların saçları östrojen dalgalanmaları yüzünden dökülebilir.Östrojen seviyeleri normale geldiği zaman kendiliğinden düzelir.

6-Erkek Tipi Saç Dökülmesi
Şimdiye kadar yazılan nedenlerin hepsinin önlenme durumu ya o durumun ortadan kaldırılmasıyla ya da kısa süreli gıda veya ilaç takviyesiyle önlenebilecek nedenlerdir.Fakat, günümüzün belki de en büyük sorunlarından birisidir erkek tipi  saç dökülmesi, insanın psikolojisini olumsuz bir şekilde etkiler ve sosyal hayatını sınırlar.Uzun süreli ve sabır gerektiren bir önlenme yöntemi vardır.

Erkek tipi saç dökülmesi kendini saçlarda incelme ve şakaklarda açılmayla gösterir ve önlem alınmazsa kellik kaçınılmaz sondur. Erkek tipi saç dökülmesi genel anlamda testosteron denilen erkeklik hormonuna 5 Alfa Redüktaz enzimi aracılığıyla 2 Hidrojen atomu bağlanıp, Dihidrotestosteron(DHT) dönüşmesi sonucu meydana gelir.Akla hemen şu soru gelebilir, “madem sebebi bu, neden her erkeğin saçları dökülmüyor?” işte burada devreye genetik giriyor, saç kökleri androjenlere karşı ne kadar hassas olursa dökülme de o şiddette oluyor.Mesela yan ve arkadaki saçlarımız hiç dökülmez bunun nedeni o bölümde ki saç foliküllerinin androjenlere karşı dayanıklı ve etkilenmemesinden kaynaklanır.İşte saçları dökülmeyen insanlarında üstte ki saçlarında ki folikülleri androjenlere karşı dayanıklıdır.

Yaşlandıkça saçlarımızın dökülmesi ise hücrelerimizin, hücre zarlarının incelmesi ve buna müteakip reseptörlere bağlanan androjenlerin saç foliküllerini tahrip etmesiyle dökülme ilerleyen yaşlarda daha da artarak devam eder. Erkek tipi  saç dökülmesinde saçı en çok döken DHT hormonudur, bunun yanında testosteron ve bazı androjenlerde saç dökülmesinde etkin rol oynar.


Tüm hizmetlerin ön koşulu olan hijyen standartlarının korunduğu rahatlatıcı atmosferi, profesyonel uygulayıcıları, kullanılan ürün ve ekipmanlardaki yüksek kalite ve özgün hizmet anlayışı ile Medlay Güzellik Salonu Diyarbakır'a yepyeni bir güzellik anlayışı getirdi. "Kadın bakımla güzeldir, güzelliğe giden yol Medlay Güzellik Salonlarından geçer" sloganıyla yoluna devam eden Medlay Güzellik Salonu; bünyesindeki en son teknoloji Cihazlar ile Diyarbakır'da faaliyet gösteren diğer güzellik salonlarını hem müşteri memnuniyeti açısından geride bırakmakta hemde uygulamış olduğu fiyat politikasıyla müşterilerine dostane hizmet vermektedir.

> > > >
Bizi Arayın